ABC przeglądu rejestracyjnego

Do przeglądu technicznego naszego pojazdu musimy przystępować co roku. Nie powinno się przeoczać wyznaczonego terminu ani spóźniać się na badanie diagnostyczne. Konsekwencje mogą być opłakane, jeśli nie mamy ważnego przeglądu ważność traci nasza polisa OC i AC. W przypadku wypadku, który spowodujemy możemy mieć niemałe problemy. Nie wszyscy wiedzą, że przegląd rejestracyjny nie ma regionalizacji, oznacza to, że jeśli jesteśmy z Krakowa to równie dobrze nasze auto może trafić na przegląd rejestracyjny warszawa. Na pewno nikt się do tego nie doczepi. 

Co sprawdzamy na przeglądzie?

Usterki, które może mieć nasz pojazd dzielone są na trzy kategorie. I tak mamy: usterki drobne, jeśli nawet wystąpią to bez obaw przegląd może być pozytywny. Kolejne wady to: usterki istotne oraz usterki zagrażające bezpieczeństwu. W przypadku wystąpienia jednej z tych dwóch kategorii, nasz samochód nie przejdzie przeglądu. W skrajnych przypadkach możemy nawet wyjechać na lawecie (na przykład niesprawne hamulce). Jeśli diagnosta znajdzie usterkę zagrażającą bezpieczeństwu to mamy dwa tygodnie na jej likwidację i wtedy, po ponownym przeglądzie mamy możemy już śmiało użytkować samochód. Diagnosta sprawdzi nasze reflektory, jeśli któreś ze świateł nie będzie działało to wystarczy je wymienić na miejscu. Sprawdzany jest system hamowania i sprawność hamulców. Pracownik stacji diagnostycznej bada też wahacze pojazdu oraz odporność na wstrząsy i poprawność hamowania wszystkich kół na wytrząsarce. Dodatkowo brany jest pod uwagę stan nadwozia oraz podwozia. Jeśli karoseria jest poważnie uszkodzona to możemy być pewni, że nasz samochód nie dostanie pieczątki. 

Ile kosztuje przegląd i jak o nim pamiętać?

Z reguły za przegląd samochodu osobowego płaci się około sto złotych. Więcej zapłacimy za samochód ciężarowy bądź autokar. Mniej za motor. Jeśli w naszym samochodzie założona jest instalacja gazowa LPG to płacimy prawie dwa razy więcej za badanie diagnostyczne. Kiedy zdarzy nam się opuszczenie terminu swojego przeglądu również opłata wzrasta (zmiana ta obowiązuje od roku).

Koszt uiszczany jest przed rozpoczęciem badania pojazdu, zmiana ta też weszła w życie od niedawna. Zdarzało się bowiem, że kierowca pojazdu, który nie przechodził pozytywnie badania, wyjeżdżał bez zapłacenia. Teraz jest to niemożliwe. Płacimy wcześniej, i jeśli samochód zostaje zdyskwalifikowany do dalszego użytkowania to opłata nie ulega zwrotowi. Co możemy zrobić, aby nie przeoczyć terminu? Jedną z metod jest zapisanie przypomnienia w telefonie. Ustawiamy je zazwyczaj na tydzień przed końcem. Zdarza się jednak, że w międzyczasie wymieniamy aparat komórkowy. Najlepszym rozwiązaniem jest otrzymywanie przypomnienia od pobliskiej stacji diagnostycznej. Podajemy im swój numer telefonu, a oni wysyłają do nas wiadomość tekstową z datą ważności naszego przeglądu. Rozwiązanie to stosowane jest przez większość stacji, nie ma mowy o tym, że ktoś zapomni wysłać nam wiadomość, ponieważ za generowanie SMS opowiada system komputerowy a nie człowiek.

Przegląd samochodu: http://www.stacja-kontroli-pojazdow.pl