Jak otworzyć awaryjnie samochód?

        Sytuacja w której stoimy na parkingu obok naszego samochodu, ale bez możliwości dostania się do jego środka, jest koszmarem, który prześladuje chyba wszystkich kierowców. Przyczyną takiego zajścia może być kradzież kluczyków, zgubienie ich np. w trakcie zakupów, czy awaria zamka. W takim razie, co należy wtedy zrobić? Odpowiedzią na nasz problem jest tak zwane awaryjne otwieranie samochodu. Fraza ta oznacza metodę otwierania pojazdu w sytuacjach ekstremalnych, niezwykłych, takich w których musimy do odblokowania drzwi, użyć specjalnych narzędzi.

       Co może spowodować zablokowanie się drzwi naszego auta?
Takich sytuacji jest kilka, między innymi są to:

  • wypadek lub stłuczka komunikacyjna,
  • zgubienie, kradzież kluczy,
  • awaria zamka,
  • próba kradzieży, zakończona uszkodzeniem zamka,
  • zamarznięcie.

Oczywiście takie przykłady można mnożyć, a ten ostatni jest najpowszechniejszym i najprostszym do „naprawy”.

        W momencie, gdy wszelkie próby otwarcia drzwi spełzną na niczym, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się awaryjnym otwieraniem drzwi. Specjaliści wraz z dokładnym i elektronicznym lub mechanicznym sprzętem przyjadą do miejsca naszego postoju i spróbują poradzić sobie z nie działającymi drzwiami. Trzeba tu zaznaczyć, iż najczęściej takie próby kończą się sukcesem, natomiast jeśli nie, to część firm oferuje holowanie /lawetę na swój koszt.

Czy warto dokonywać naprawy samemu?

        Wielu amatorów majsterkowania podejmuje się takich prób przy pomocy dostępnych narzędzi (jeśli do zablokowania doszło w domu), lecz dla osoby nie wykwalifikowanej w takich działaniach, może to być duży problem. Plastiki i wszechobecny lakier na karoserii łatwo ulegają uszkodzeniom, przez co oprócz zepsutych drzwi, może nas czekać wizyta u lakiernika. Awaryjne otwieranie samochodu, nie jest więc prostą zabawą dla każdego.

Oprócz naprawy drzwi, firmy oferują pomoc przy awarii stacyjek. Geneza takich problemów może być różna. Zdarzają się przypadki złamanego klucza, który utknął w zamku, czy zniszczonego immobilizera, który nie pozwala na odpalenie samochodu. Firmy awaryjnie otwierające samochody, posiadają też specjalne systemy i urządzenia elektroniczne, mogące pomóc odpalić samochód, mimo braku kluczyka. Dzięki temu, będziemy mogli dojechać do najbliższego warsztatu lub autoryzowanego serwisu, który dokona już niezbędnych napraw.

       Podsumowując, awaryjne otwieranie samochodu jest zbawieniem dla wszystkich zapominalskich i tych, których spotkał zwyczajny pech. Koszty takich usług nie są wygórowane, stąd nie bójmy się z nich korzystać.