Jakie walory smakowe i zdrowotne posiada angielska herbata?

Kultura picia herbaty w Anglii ma długoletnią tradycję. Słynne spożywanie gorącego napoju o godzinie piątej po południu wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno pod kątem zaparzania, podania, jak i późniejszego spożywania. Herbata w Wielkiej Brytanii jest czymś wyjątkowym, rodzajem dobra narodowego. Czy to właśnie dlatego angielska herbata jest tak wyjątkowa?

Mieszanki rodem z Wysp.
Najpopularniejsze mieszanki, często pite przez Brytyjczyków, to słynna na całym świecie Earl Grey, Prince of Wales oraz English Breakfast. Pierwsza z wymienionych to czarna herbata aromatyzowana bergamotką, dzięki której zawdzięcza swój świeży aromat. Do dziś nie wiadomo, jak powstała kompozycji, a historii jest wiele. Nieulegającym wątpliwości faktem jest duża sympatia nie tylko Brytyjczyków, ale mieszkańców całego świata do tej świeżej mieszanki. Prince of Wales to z kolei ciekawa mieszanka herbaty chińskiej (stosuje się różne rodzaje) z Keemun. English Breakfast to herbaciana klasyka, intensywna, pobudzająca, idealna do porannego, typowo brytyjskiego śniadania. W jej skład wchodzą trzy rodzaje znanych liści – assam, ceylon oraz kenya.

Śladami brytyjskiego five o’clocka.
Wcześniej omówione mieszanki goszczą niemal w każdym, tradycyjnym brytyjskim domu. Jednak dobór składników to nie wszystko. Co ważne, angielska herbata doprawiana jest nie tylko cukrem, ale także – mlekiem. Zacznijmy jednak od początku. Najpierw dwukrotnie zalewa się suszone liście, aby oddały jak najwięcej swojego aromatu. Proces parzenia trwa około 5 minut. Kolejny krok to wlanie do ogrzanych filiżanek odpowiedniej ilości mleka, a następnie – do mleka dolewa się herbaty. To pozwala zachować jej niepowtarzalny smak. Herbatę spożywa się w niewielkich porcjach (ze względu na jej dużą intensywność i zawartość kofeiny oraz teiny), w małych, porcelanowych filiżankach. W Anglii ciężko znaleźć wielkie kubki, zalane półlitrowym wrzątkiem – to nie w ich stylu. Picie herbaty to czas dla ciała i umysłu, moment odprężenia i kontemplacji. Może warto spróbować tego na polskim gruncie?

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia również: e-olmart.com/angielska-herbata

Dodaj komentarz