Rwa kulszowa leczenie – sposoby na rehabilitację

S

W ciągu dnia wykonujemy wiele skomplikowanych czynności – zarówno w pracy, w domu, czy podczas aktywności fizycznych. Pewne nawyki, jak i ustalony tryb mogą mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie. Nieprawidłowa postawa przy biurku, nadwyrężenia kręgosłupa, czy mięśni, nadmiar stresu, niewłaściwa dieta – to tylko nieliczne czynniki oddziałujące na naszą kondycję fizyczną oraz psychiczną. Jedną z przypadłości występujących często wśród osób spędzających dużo czasu siedząc, jak i tych, którzy zajmują się dźwiganiem ciężkich przedmiotów, jest rwa kulszowa. To ostry ból w dole pleców promieniujący aż do dolnych kończyn – utrudnia on zdecydowanie codzienne aktywności. Dlatego trzeba znaleźć optymalne rozwiązanie umożliwiające zaradzenie temu problemowi.

Rwa kulszowa leczenie – różne sposoby

Żeby leczyć rwę kulszową, należy na początku pamiętać o tym, aby unikać nadwyrężania mięśni, kości i stawów. Trzeba zatem unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, a jeśli już mamy taką okazję, to należy chwytać je w dwie ręce. Ponadto, istotna jest postawa – schylanie powinno zostać zastępowane przez kucanie. Kręgosłupa nie należy przesadnie skręcać, a szczególnie ważne jest to podczas stawania z łóżka. Dlatego osoba borykająca się z rwą kulszową musi ostrożnie przejść z pozycji leżącej do pozycji siedzącej, a dopiero następnie się podnieść. Ważna jest też pozycja podczas samego leżenia. Zaleca się leżeć na boku z ugiętymi nogami w kolanach, a także na plecach z poduszką podłożoną pod kolana lub ze stopami opartymi o krzesło. Aby upewnić się, że u pacjenta faktycznie występuje rwa kulszowa, lekarz często wykonuje test Lasegue’a. Wykonuje go poprzez podniesienie nogi pacjenta i trzymanie jej w wyprostowanej pozycji aż do momentu, kiedy pojawi się ból. Osoba badana jedynie usztywnia nogę w kolanie, natomiast stopa powinna być ustawiona w sposób naturalny.

Bardziej zaawansowana rehabilitacja rwy kulszowej

Czasem jednak pacjenci inwestują w bardziej zaawansowane sposoby rehabilitacji. Często nie wystarczają same środki przeciwbólowe, które przy okazji mogą bardzo niszczyć kręgosłup. Dobrym zastępstwem są maści nakładane w miejsce bólu. Coraz większe grono zwolenników zyskuje jednak masaż lecznicy. Nie jest on jednak typowym masażem relaksacyjnym i nie każda osoba może podołać temu wyzwaniu. Bardzo innowacyjną metodą stała się także ARP Wave. Znacznie przyspiesza ona rehabilitację względem tradycyjnych form leczenia. W tym celu wykorzystywany jest elektrostymulator i to on ma znaczenie na lepsze efekty i przyspieszenie powrotu mięśni do ich właściwej kondycji. Zaletą ARP Wave jest fakt, że metoda ta może zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Elektrostymulacja pozwala na zwiększenie wielokrotne impulsów wysyłanych bezpośrednio do mięśni. Dzięki temu osoba poddająca się terapii nie musi nadmiernie wysilać się fizycznie, a efekty są często widoczne już po pierwszych sesjach ze specjalistą. ARP Wave jest metodą, która może pomóc zarówno osobom, u których dopiero wykryto tę przypadłość, jak i tym, którzy zmagają się z urazami od wielu lat.

Więcej informacji:
https://rehabilitacja-arpwave.pl/rwa-kulszowa-co-to-wlasciwie-jest-jakie-sa-jej-objawy
https://rehabilitacja-arpwave.pl/rwa-kulszowa-ile-trwa-bol-jak-przyspieszyc-powrot-do-zdrowia
https://rehabilitacja-arpwave.pl/kiedy-bol-w-dole-plecow-to-rwa-kulszowa