Wyprawka dla maluszka – wybór wózka dziecięcego 2 w 1

Wieść o przyszłym pojawieniu się małego człowieka w rodzinie niesie za sobą nie lada wyzwanie dla rodziców, jakim jest organizowanie wyprawki niemowlęcej. Wśród ubranek, pieluch, zabawek i butelek, jedną z najważniejszych rzeczy jest wózek dziecięcy, dzięki któremu dziecko będzie podróżowało, spędzało czas na dworze i spacerach. Będzie też czasem miejscem snu i odpoczynku.

Na rynku wyróżnia się różne wózki dziecięce. Zakupić można same gondole, czy spacerówki, jednak dużą popularnością cieszą się zestawy: 3 w 1 (gondola, spacerówka, nosidło) i 2 w 1 (gondola i spacerówka). 

W zestawie wózek dziecięcy 2 w 1, znajduje się z gondola tzw. wózek głęboki, która służy dziecku od narodzin do ok. 6 miesiąca życia, oraz spacerówka, dla nieco starszych niemowląt, służąca do czasu określonego przez producenta (zwykle jest to przedział wagowy). Obie mocowane są wymiennie na jednym stelażu.

Stelaż jest istotną kwestią bezpieczeństwa, oraz komfortu zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Wyróżnia się stelaże krzyżakowe i teleskopowe. Kolejnym aspektem do wyboru są koła: małe, duże, pompowane, żelowe, piankowe. Wózki są trójkołowe, lub czterokołowe. Znaczna część stelaży posiada amortyzatory, które poprawiają jakość jazdy. Rynek wózków dziecięcych 2 w 1 jest dostosowany w całości do potrzeb dziecka i rodzica, według indywidualnych upodobań.

Wózek głęboki przeznaczony jest dla dzieci, do momentu kiedy zaczynają siadać i są zaciekawione szerszą perspektywą widzenia. Podczas wyboru gondoli ważne są wymiary budka: powinna być dosyć długa, by zapewnić komfort dziecku i starczyć na dłużej, oraz wysoka, by w czasie, kiedy pociecha zacznie być ruchliwa zapobiec wypadnięciu z wózka. Korzystnie, gdyby budka pokryta była tworzywem z filtrem UV, aby zapobiec nagrzewaniu się, oraz posiadała regulację budki. Świetnym walorem jest możliwość regulacji oparcia, w szczególności kiedy dziecko próbuje siadać. Ważnym aspektem jest też system wentylacji oraz wodoodporność. 

Spacerówka musi być swoją budową i możliwościami dostosowana do potrzeb rosnącego, małego człowieka. Oznacza to, że powinna mieć szereg regulacji: oparcia (z opcją całkowitego leżenia, kiedy dziecko zaśnie podczas spaceru), zagłówka i bardzo istotnych w kwestii bezpieczeństwa pasów (3- lub 5- punktowych). Ogromnym pozytywnym aspektem wózków dziecięcych 2 w 1 w szczególności z opcją spacerówki jest możliwość przekładania rączki przód-tył, czy przekładania siedziska. Większość spacerówek spoza kompletów jest pozbawiona tych alternatyw.

Estetyka i wybór kolorów, fasonu, dodatków pozostaje ściśle w kwestii rodziców. Rynek wózków dziecięcych oferuje szeroką gamę kolorystyczną, materiałową, wyboru tworzyw, bądź gadżetów, takich jak torba, podstawka na kubek, moskitiera, czy osłona przeciwdeszczowa.

Atrakcyjność i różnorodność ofert proponowanych przez firmy zajmujące się produkcją wózków dziecięcych 2w1 jest ogromna, jednakże dla rodzica najważniejsze są dwie rzeczy: bezpieczeństwo i komfort, są one decyzyjne w procesie zakupu wózka, który będzie towarzyszem spacerów i podróży od momentu narodzin dziecka, nawet na lata. 

Szczegóły wózka 2w1: https://www.dzieciecemarzenia.pl/23-2-funkcyjne-2w1