Wykonanie orynnowania to poważna praca, a koszt materiałów jest znaczny. Warto zrobić to raz a porządnie. Coraz częściej, czy to przy stawianiu budynku, czy w odniesieniu do prac wykończeniowych, stawia się na trwałość. Dlatego i rynny będące stopem tytanu i cynku stają się coraz popularniejsze. Charakteryzują się dużą trwałością.
Z czego wynika trwałość rynien cynkowych?
Cynk pokrywa się patyną. Dzieje się tak naturalnie i nie jest to nic złego. Powoduje to zmianę w wyglądzie rynny, ale to nie jest dużym problemem. Będzie szara, a kolor ten pasuje do każdego budynku, jakikolwiek by nie był jego styl czy kolor ścian lub dachu. Taka naturalna właściwość cynku jest korzystna. To właśnie z uwagi na nią coraz częściej przy dachach pojawiają się rynny tytanowo cynkowe. To ta warstwa patyny nadaje takim rynnom dużą trwałość. Chroni ona metal przed działaniem czynników atmosferycznych.
Cynk od dawna wykorzystywany był do wykonywania rynien. Obecnie jednak konieczne jest dodanie innych metali, przede wszystkim tytanu.
Dlaczego stosuje się dodatek tytanu?
Rynny wykonuje się ze stopu cynku, tytanu oraz miedzi i aluminium. Określa się je jako tytanowo-cynkowe lub wymieniając te dwa składniki w innej kolejności. Bo te dwa materiały mają kluczowe znaczenie. Dodanie tytanu konieczne było z uwagi na zanieczyszczenie środowiska. Cynk pokrywa się patyną szybko. Jednak z powodu zanieczyszczeń może ulec korozji, zanim pojawi się naturalna warstwa ochronna. Rynny mogłyby się zniszczyć. Dodatek tytanu przed tym chroni. Nie dochodzi do korozji. Blacha tytanowo-cynkowa się nie ulatnia. Kiedy pojawi się już na całości szara warstwa patyny, rynny będą dobrze zabezpieczone. Jest to naturalny i niewymagający żadnych działań sposób konserwacji. Można też od razu kupić rynny tytanowe-cynkowe, na których istnieje już warstwa patyny. Są one jednak droższe, a i na ochronną warstwę na tych zwyczajnych nie trzeba będzie długo czekać. Nawet mocno zanieczyszczone deszcze nie uszkodzą rynien.
Rynny tytanowo-cynkowe na 100 lat
Wybór rynien z cynku i tytanu to postawienie na trwałość. Wystarczy tylko powierzyć pracę dobrej ekipie, by orynnowanie zostało wykonane, jak należy, a przetrwa ono długo. Przez około 100 lat będzie w dobrym stanie. Może przetrwać nawet kilkanaście czy 20 lat dłużej. Jeśli budynek stoi w czystym otoczeniu i warunki pogodowe są sprzyjające, to rynny przetrwają powyżej 100 lat. Jest to okres, kiedy nie wykonuje się prac konserwacyjnych.
Już od dłuższego czasu oferowane są na naszym rynku rynny z blachy cynkowo-tytanowej. Jest więc spory wybór elementów, z jakich można wykonać orynnowanie. Wybór rynien z takich blach to dobra decyzja, jeśli najważniejsza jest trwałość. Kiedy koszty są mniej istotne, można wybrać rynny od razu z widoczną patyną. Choć rynny z cynku wydawać się mogą nowością, to nią nie są. Zmianą w odniesieniu do tradycyjnych takich produktów jest dodanie tytanu. Nie byłoby to konieczne, gdyby nie bardziej szkodliwe warunki, w jakich obecnie muszą sobie radzić rynny.